Kapcsolódó cikkek
- Több mint 800 ezer magyar facebookozik a munkahelyén 2012. november 9.
- HD kijelzős Facebook mobil érkezik? - HTC Opera UL 2012. november 6.
- Mostantól érezheted is, ha lájkolnak! 2012. október 8.
- Egymilliárd felhasználó a Facebookon! 2012. október 5.
- Már több mint 83 millió hamis felhasználója van a Facebooknak 2012. augusztus 3.
- Zuppaa: ahol közösségi élménnyé válik az önmegvalósítás 2012. július 26.
- Zuppaa: Elindult az első magyar közösségi névjegy 2012. május 21.
- Újabb QWERTY-s Facebook mobil érkezik - Motorola Motokey Social 2011. november 8.
A Facebook használata irigységet és elégedetlenséget válthat ki
Irigységet és elégedetlenséget válthat ki a Facebook közösségi portál használata egy hétfőn bemutatott német kutatás szerint.
A berlini Humboldt Egyetem és a darmstadti műszaki egyetem kutatásában csaknem 600 Facebook-felhasználót kérdezték meg a közösségi portál használata alatt és után tapasztalt érzelmekről. Több mint egyharmaduk túlnyomórészt negatív érzelmekről, szomorúságról, fáradtságról, kudarcérzetről, magányosságról számolt be. Jellemzően azok a felhasználók tapasztaltak negatív érzelmeket, akik inkább fogyasztották az információt, mintsem termelték, vagyis nemigen kommunikáltak barátaikkal, ismerőseikkel, hanem áttekintették a megosztott bejegyzéseket, fényképeket, egyéb tartalmakat.
A kutatók szerint a negatív érzelmeket a Facebookon túlsúlyban lévő pozitív üzenetek kibocsátói iránt támadó irigység, és az ebből fakadó elégedetlenség váltja ki. A Facebook és más közösségi portálok minden korábbinál nagyobb mennyiségben szolgáltatnak információt a hasonló helyzetben lévő emberekről. A kép azonban torzít, mert a felhasználók elsősorban kellemes élményeket osztanak meg és sokszor túloznak, az életük negatív fejleményeit pedig nem nagyon részletezik. A saját helyzet és a látszólag sikert sikerre halmozó barátok helyzetének összevetése - a társas összehasonlítás folyamata - pedig irigységet és elégedetlenséget szül.
A közösségi oldalak használata akár "az irigység spiráljába" is lökhet, mert az irigység miatt a felhasználó még inkább a saját életének pozitív, örömteli vonásainak bemutatására koncentrálhat, ami éppen ugyanezt a hatást válthatja ki a barátainál, ismerőseinél - vélik a német kutatók.
http://www.hu-berlin.de/pr/pressemitteilungen/pm1301/pm_130121_00