Kapcsolódó cikkek
- Új funkciók a Galaxy S10 és Galaxy Note10 készülékekben 2020. április 9.
- Négyszeresére nőtt a hívások száma a Rakuten Viberen 2020. április 8.
- Ingyenesen használható a VVC Live felhőalapú ügyfélszolgálati szoftvere 2020. április 7.
- Két újítás az ÉletMentő applikációban 2020. április 6.
- Online játszható szabadulószoba 2020. április 5.
- 100 giga lett, maradhat? 2020. április 1.
- Az olasz Vodafone videóban mutatja be a kapcsolódás erejét 2020. március 31.
- A hamis hírek ellen harcol a WHO és a Rakuten Viber 2020. március 31.
- A Volánnál is vásárolhatunk appal mobiljegyet 2020. március 23.
- Ingyenessé válik a vállalati kommunikációs szoftver a járvány idejére 2020. március 16.
Legfrissebb híreink
Nagy kockázatot jelentenek járvány idején a mobiltelefonok is
Jó eséllyel feltételezhetjük, hogy az újtípusú koronavírus akár négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, de a legalább a készülék fertőtlenítéséről muszáj gondoskodnunk.
A WHO vizsgálatai* alapján az eredeti 2003-as SARS-CoV vírus üvegfelületeken 4 napig, fém és műanyag felületeken pedig 3 napig maradt életben. Az újtípusú koronavírust (SARS-CoV-2) vizsgáló amerikai egészségügyi intézet a friss kutatásából kiderül, hogy a fémes és műanyag felületeken 3 napig marad aktív a kórokozó. A tudósok 2020-ban azt nem tesztelték, hogy meddig lelhető fel a koronavírus az üvegen, de az eddigi információk alapján feltételezhető, hogy 4 napig is fertőzhet. Ezek bármilyen üvegképernyővel rendelkező eszközre vonatkoznak, az iPhone és az Android telefonoktól kezdve a tabletekig és az érintőképernyős laptopokig.
A mobilkészülékek kiemelt veszélyforrások, mivel naponta akár több százszor is megérinthetjük azokat. Az arcunkhoz emeljük őket a hívásokhoz, velünk vannak az étkezőasztalon és az ágyban is – innen már csak egy mozdulat, hogy a száj, az orr és a szem területét elérje a vírus.
Ha fertőzött felületet érintett meg és utána tömegközlekedéskor vagy a bolti bevásárlás közben a telefonjához ér, arra is azonnal átkerül a szennyeződés. Elméletileg minden alkalommal négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat azután, hogy a lakásból kilépve megérintettük őket, hiszen így bizonyosodhatnánk meg száz százalékosan arról, hogy nem szennyeződött koronavírussal.
A gyakorlatban ezt nagyon nehéz lenne kivitelezni, de néhány módszerrel nagyban csökkenthetjük a készülékek okozta higiéniai kockázatot. A biztonság érdekében érdemes minimalizálni az okostelefon nyilvános használatát. Hazaérve egyből mossa meg a kezét és fertőtlenítse le a készüléket egyidejűleg. Jobb híján használhatunk alkoholos törlőkendőt, de hatásosabb védelmet ad a nanotechnológiás törlőkendő.
Magyar találmánnyal óvhatjuk meg a kijelzőnket
A koronavírus terjedésének lelassítása érdekében egy magyar cég továbbfejlesztette meglévő találmányát és már meg is kezdték a gyártást Debrecenben. Nanotechnológiás törlőkendőjükkel az okostelefonok apró karcolásainak mélyedéseit is fertőtleníthetjük. A törléssel 96 százalékos antibakteriális hatás érhető el, TÜV tanúsítvánnyal hitelesítve.
„A nanotechnológiás törlőkendő a legapróbb helyeken is hatástalanítja a kórokozókat, így minimálisra csökkenti a fertőződés veszélyét. Magyarországon a termék kizárólagos forgalmazója a virusstopshop.com, ahol már elkezdték teljesíteni az első megrendeléseket. A gyártósor jelenlegi kapacitása szerint napi tízezer darabot tudunk belőle készíteni, de az érdeklődéssel arányosan dolgozunk a bővítésen” – mondta Kollár István Steve, a virusstopshop.com alapítója.
___________
* forrás: https://www.who.int/csr/sars/en/WHOconsensus.pdf (29. oldal)