Kapcsolódó cikkek
- DK-KP95 mikrohifi: Party bármelyik Apple eszközzel 2012. szeptember 3.
- Apple: 94 százalékos éves nettónyereség-növekedés 2012. április 25.
- iPhone 5 ajándékba: Az Apple elnöke meglepte a Facebook elnökét 2012. október 4.
- Nokia: az iPhone unalmas, a Lumia izgalmas [Videó] 2012. október 3.
- 5-ösre vizsgázott iPhone 5 játékok 2012. október 2.
- További régiókkal bővül az AppRadio és az iGO primo szolgáltatása 2012. szeptember 29.
- Ötmilliónál több iPhone 5 készüléket vásároltak már az első hétvégén 2012. szeptember 25.
- iPhone 5 vs Galaxy S III töréstesztek [Videó] 2012. szeptember 24.
- Mi hajtja az iPhone 5-öt? 2012. szeptember 24.
- Túl kényes az iPhone 5? 2012. szeptember 24.
Legfrissebb híreink
- Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik
- Galaxy AI: Mesterséges intelligencia a csuklódon és a füledben
- A HONOR Magic V3 elsőként kapja meg az AI-alapú MagicOS 9.0 frissítést
- Az Artec 3D bemutatja az Artec Studio 19-et
- Így változtatja meg a fiatalok életét a mobilhasználat
Az Apple letért a jobs-i útról
Egyértelmű, hogy az Apple a fejlesztők számára rendezett világkonferencián (WWDC) akart kirukkolni (Siri nevű) térképes kereső programjával, amely a Google termékével volt hivatva egy az egyben felvenni a versenyt – mondta Peter BoKiaer, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank szakértője. A kezdeményezésből azonban az igazat megvallva hatalmas bukta kerekedett.
A térképes szoftver, mint alapkő
Az Apple azzal a szándékkal jött elő saját térképes alkalmazással, hogy a felhasználókra vonatkozó információs láncot teljes egészében kézben tarthassa, majd mindezt kereső és jóváhagyó funkciókkal egészítse ki. Ezzel hatalmas pénzt lehet szakítani, és a két vállalatóriás is ezért viaskodik egymással, ám úgy tűnik, az ütközetben az Apple súlyos vereséget szenvedett.
Lehet, hogy a kudarc azt is jelzi, hogy Tim Cook irányítása alatt az Apple vezetése letért, sőt messzire sodródott a Steve Jobs által hosszú távra elképzelt pályáról, és egy teljesen más, nyilvánvalóan elhibázott úton hanyatt-homlok igyekszik gyors sikereket beseperni. Túlságosan is optimista vállalkozás volt arra számítani, hogy elsőrendű termék kerekedik ebből a rövid idő alatt bevezetett saját térképes funkcióból. Ez a fejvesztett sietség szöges ellentéte annak, ahogy az Apple-nél a dolgok történni szoktak. Az Apple-t eddig olyan cégként ismertük, amely csak következetesen végiggondolt ötletekkel, konstrukciókkal és kibocsátásokkal áll elő.
Gyors siker slendriánság árán
Az Apple a dolog könnyebb végét megragadva a legolcsóbb és valószínűleg a leggyorsabb módszerrel hozta létre 3D térképes alkalmazását, amellyel az egyik legnagyobb gond az, hogy a program hibát hibára halmozva automatikusan számolja az épületek magasságát és sok minden egyebet.
A térképszakmában köztudott, hogy sikeres alkalmazást csak hatalmas mennyiségű manuális erőfeszítéssel lehet elkészíteni, és a kibocsátás előtt sok-sok időre van szükség az automatika hibáinak javításához. Mi volt tehát az Apple célja egy olyan alkalmazás kihozatalával, amellyel még egyértelműen nem készült el? Talán a Hybris, mert az Apple-nél biztos nem merült ki a felhasználói térképek készlete. Még legalább egy évig érvényben volt ugyanis a Google-lal a térképek szállítására kötött szerződés.
Talpraállás
Az Apple továbbra is a Google-nak ad tájékoztatást a felhasználók hollétéről, és az Androidon futó térképek az Apple iOS operációs rendszerhez képest még mindig versenyelőnyben vannak. Ráadásul az Apple a sebeit nyalogatva igyekszik összeszedni magát. De már megtörtént a baj, melynek mértékét Tim Cook vezérigazgató az ügyfelekhez címzett, bocsánatukért esdeklő nyílt levében vázolja fel.
Milyen tanulságot vonjon le a befektető?
Én személy szerint magasabb kockázati felárat kérnék, avagy azonos nyereség mellett alacsonyabb P/E szorzó szerint fizetnék, mert ami történt, ékes bizonyítéka annak, hogy az Apple új vezetése nincs Steve Jobs-szal egy súlycsoportban. Úgy tűnik, mintha az Apple a Steve Jobs megérzései szerint megalkotott terméksorozat utolsó darabjaiból is kifutott volna. A cég napi működését látszólag egyre inkább menedzserek és nem az Apple igazi mivoltát értő emberi lények befolyásolják, márpedig ez a jövőre nézve egyre nagyobb kockázatot jelent.