Kapcsolódó cikkek
- Csökkent a Samsung és az Apple piaci részesedése mobilfronton 2014. április 30.
- „Jó fej” volt a Föld napján az Apple 2014. április 23.
- A rajzok alapján megalkották az új iPhone látványtervét 2014. április 1.
- Az Apple nagyban játszana? 2014. március 31.
- Androidra érkezik az Apple iTunes? 2014. március 24.
- 8 giga tárhellyel is kapható az iPhone 5C 2014. március 19.
- Kiszivárgott iOS 8 fotó – új appok a színen 2014. március 17.
- Leitz Complete – új „ruhában” az Apple mobileszközei 2014. március 12.
- Apple iOS 7.1 – érkezik a CarPlay, fejlődött a Siri 2014. március 11.
- Táblagéppiac: az Android népszerűbb, a gyártók sorában viszont az Apple vezet 2014. március 5.
Legfrissebb híreink
- Újgenerációs termékekkel érkezik szeptemberben a piacvezető viselhető okoseszköz-gyártó
- Az AOC a mainstream játékra koncentrál
- A Sony bemutatja a 3,5 mm-es tápellátással kompatibilis ECM-L1 csíptetős mikrofont
- Netflix, Disney+ és YouTube egy 4K projektorba építve
- Hét Samsung TV kapott VDE tanusítványt
30 éves az első Macintosh
Január 24-én lesz pontosan 30 éve, hogy megjelent az első Apple Macintosh gép, melyet az Apple Lisa ihletett. Az előfutárt Steve Jobs lányáról neveztek el még 1983-ban, egy évvel később pedig az első Macintosh gép is piacra került.
Lizától az USB-portokig
A már 31 éves Apple Lisa volt az első Mac modell előfutára. A gépet több mint három éven át készítették, és mintegy 50 millió dollárt költöttek a fejlesztésére. A masina nem volt éppen az olcsó kategória képviselője: akkor 10 ezer dollárért lehetett hozzájutni, ami mai viszonylatban 25 ezer dollár körüli összegnek felel meg. Ez forintban számolva majdnem 6 milliót kóstál.
Apple Lisa
A modellt 1985-ben átalakították, és új nevet is kapott: Macintosh XL névre keresztelték. Az árát is csökkentették, ekkor már csak 3495 dollárba került.
1984-ben a Macintosh 128K nevű modell volt az első igazi Macintosh személyi számítógép, és nagyjából 2495 dollárba került. A készülék 9 hüvelykes kijelzővel és 128KB RAM-mal rendelkezett. Utódja, az 512 névre hallgató változat már négyszer annyi memóriával rendelkezett.
1986-ban a Macintosh Plus robbant be a piacra. Ez a modell már 1MB RAM-ot kapott, és SCSI porttal is felszerelték, ami azt jelentette, hogy a felhasználók már külső merevlemezeket is csatlakoztathattak. Mindezt 2599 dolláros áron kínálták.
Az első akkumulátoros modell a Macintosh Portable volt, amely 1989-ben jelent meg a piacon. Bár itt már a hordozhatóság is dominált az aksinak köszönhetően, és gyors is volt, ám cserébe közel 16 kilót nyomott.
Macintosh Portable
A következő gép a sorban már egyre inkább idézi fel bennünk a korai számítógépeket. Az 1991-ben megjelenő Powerbook volt az első igazi hordozható Apple masina, amely már floppy meghajtóval is rendelkezett, és már a mozivásznon is helyet kapott: a Szex és New York Carrie Bradshawja sokszor írta cikkeit ilyen típusú gépen.
Powerbook
Elérkeztünk a sorban az iMachez, az igazán színes Apple géphez, amely 1998-ban jelent meg. Ez volt Steve Jobs első komoly projektje, miután beült a vezetői székbe. Stílusban sikerült jóval felülemelkednie elődjein. Itt már eltűnt a ma már egyáltalán nem használatos floppy meghajtó, amelynek helyét az USB-portok vették át.
A 2000-res évek
Az iMac G4 2002-ben kezdte meg hódító útját a maga rugalmasságával és lapos formájával. A képernyő kecsességéből adódóan ezt már lehetett dönteni és forgatni.
iMac G4
Elérkeztünk 2006-hoz és az első MacBookhoz, amelyben már beépített „iSight” webkamera csücsült, valamint LCD kijelzővel és beépített billentyűzettel rendelkezett.
A MacBook Air, ahogy nevéből is kitűnik, már a pihe könnyű kategória képviselője, jelenleg a világ legvékonyabb notebookjaként tartják számon. Ám ezért cserébe nem találunk benne CD- és DVD-meghajtót sem. A modellt 2008-ben mutatta be Jobs, azóta több frissítésen és külső formai változásokon is átesett.
MacBook Air
Az iMac ma
Vékonyabb és nagyobb, mint elődei. A modern változat egy karcsú képernyőt, valamint egy különálló billentyűzetet és egeret is tartalmaz. A legújabb, 27 hüvelykes változat pedig Intel Core i5 processzort (Turbo Boost technológiával akár 3,6 GHz), valamint Fusion Drive adattárolót tartalmaz, amely ötvözi a hagyományos merevlemezt a flash tárolóval.
A kijelző már LED háttérvilágítással rendelkezik, és a felbontásnak köszönhetően (2560x1440) pedig több millió szín megjelenítésére is képes.
Tehát itt tartunk most, és ez még nem a csúcs. 30 év távlatából a fejlődés jelentős, ám egyre gyorsuló ütemben haladunk. Érdekes lesz majd 10 év múlva egy újabb összegzést végezni. Talán akkor már a gépek formája sem hasonlít majd a maiakéra, nemhogy a 40 évvel ezelőttiekre.
Forrás: Mashable.com