Kapcsolódó cikkek
- 1 NIKKOR 32mm f/1.2 – gyors és hordozható portréobjektív 2013. május 14.
- Nagy teljesítményű, DX zoom objektív a Nikontól – AF-S DX NIKKOR 16–80mm f/2.8–4E ED VR 2015. július 2.
- Két ZEISS objektív mutatott be a Sony A-bajonettes fényképezőgépeihez 2015. május 1.
- Új cserélhető objektíves kompakt masina a Nikontól – Nikon 1 J5 2015. április 2.
- Három új versenyző a Nikon COOLPIX zoom termékcsaládjában 2015. február 12.
- Megérkezett a Nikon első csillagfényképezésre tervezett D-SLR fényképezőgépe 2015. február 10.
- Kompakt telezoommal rukkolt elő a Nikon 2015. január 10.
- Új, strapabíró Canon EF-objektív sport- és természetfotósoknak 2014. november 11.
- A Sony bemutatta a világ első 35mm-es, motoros zoomos, full frame objektívét 2014. szeptember 15.
- Új szupertelefotó objektív a Nikontól – AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR 2014. május 16.
Legfrissebb híreink
Két szupertelefotó objektívet mutatott be a Nikon
A Nikon ma bemutatta a kategória két legkönnyebb, új profi szupertelefotó objektívjét: az AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR és az AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR objektívet.
Két új objektívet mutatott be a Nikon. A vállalat továbbfejlesztette a két elismert szupertelefotó objektív teljesítményét, tömegüket pedig jelentősen csökkentette. Az új 500mm f/4E 20 százalékkal könnyebb elődjénél. Az új 600mm f/4E pedig 25 százalékkal könnyebb.
Mindkét objektív teljesen új optikát kapott, így könnyű fluorit üvegelemekkel, valamint nanokristály bevonattal és ED üvegelemekkel rendelkezik. A tömeg lényeges csökkentését a fluorit objektívelemek használata és a magnéziumötvözetet is felhasználó konstrukció teszi lehetővé. Mindkét objektívet új technológiai megoldások jellemzik. Ilyen például az elektromágneses rekesz, amely egységes, pontosabb expozíciót tesz lehetővé nagy sebességű sorozatfelvétel esetén: ezt a gyors mozgásos sportokat fotózók nagyra értékelik majd. Mindkét objektívben megtalálható a Nikon rázkódáscsökkentő megoldásának legújabb verziója, amely kiemelkedő, négy lépésközű előnyt nyújt, kiegészítve a gyors mozgás követésére szolgáló SPORT móddal.
Az újdonságok közé tartozik a Kensington-foglalattal rendelkező forgó állványrögzítő gyűrű és a kompozíciók közötti zökkenőmentes váltást lehetővé tevő vadonatúj csapágy. Továbbá mindkét objektív rendelkezik a Nikon saját fejlesztésű fluorbevonatával, amely aktívan taszítja a vizet, a port és a szennyeződéseket.
A fluorit üvegelemek használatának köszönhetően az új objektívek könnyű konstrukciója nem megy a képminőség rovására. A körülbelül 3090 grammos új 500 mm-es objektív 790 grammal könnyebb az elődjénél, így tulajdonképpen kisebb tömegű, mint a jelenlegi 200–400 mm-es f/4 VR II objektív. Az új 600 mm-es objektív tömege pedig körülbelül 3810 gramm, azaz jelentősen, mintegy 1250 grammal könnyebb az elődjénél.
Az objektívek kevésbé „orrnehezek”, és a fluorit objektívelemek beépítése a jobb optikai teljesítményhez is hozzájárul. Mindezt az f/4-es maximumú, gyors rekesszel és a Nikon hatásos rázkódáscsökkentésével kiegészítve az új szupertelefotó objektívek döbbenetes tisztaságot és pontosságot nyújtanak. A profi sport- és természetfotósoknak kevesebbet kell cipelniük és hatékonyabban fényképezhetnek.
A számos új funkciónak köszönhetően a Nikon új 500 mm-es és 600 mm-es objektívje kimagasló képkészítési stabilitást nyújt. A Nikon VR technológiájának legújabb generációja mindkét objektívnek kiemelkedő, négy lépésközű előnyt nyújt, amely hatékonyan minimalizálja a fényképezőgép rázkódása által okozott elmosódást. A VR funkció működése halk, és mindkét objektív rendelkezik a Nikon SPORT VR módjával, valamint automatikus állványészlelési funkcióval is. A SPORT VR mód nagy sebességű mozgásnál is stabilan tartja a keresőben látható képet, és a kikapcsolt VR esetén tapasztalthoz hasonló sorozatfelvételi sebességet és kioldási késedelmet eredményez. Az objektívekben elektromágneses rekesz található. Ez a speciális szerkezet kivételes AF-követést és stabil automatikus expozícióvezérlést nyújt, különösen nagy képkockasebesség mellett.
A Nikon Silent Wave Motor technológiája gyors és halk automatikus élességállítást biztosít, zökkenőmentesen használható manuális felülbírálási lehetőséggel. Két élességállítási mód használható a kézi mellett: az A/M, amely az élességállító gyűrű használata esetén is az automatikus élességállítást részesíti előnyben, valamint az M/A, amely tetszőleges AF módban lehetővé teszi az azonnali váltást az automatikusról a kézi élességállításra.
A mindkét objektívben alkalmazott új élességállítási határértékkel a fotósok csökkenthetik az élességállítási tartományt, így az objektív még gyorsabban be tudja állítani az élességet. A kapcsolónak két állása van: FULL (teljes) és ∞ – 10 m a 600 mm-es objektívnél, illetve FULL (teljes) és ∞ – 8 m az 500 mm-es objektívnél. Továbbá a minimális fókusztávolság most már csak 3,6 m az 500 mm-es objektívnél, illetve 4,4 m a 600 mm-es objektívnél.
Az objektívek teljesen újratervezett optikája 12 csoportba rendezett 16 objektívelemből áll. A 600 mm-es objektívben négy, míg az 500 mm-esben három extra alacsony szórású (ED) üvegelem van. Mindkét objektívben nanokristály bevonat és két fluorit objektívelem található. A színeltérés minimális mértékű, a tükröződés és a szellemkép pedig hatékonyan szabályozott. Továbbá mindkét objektív kilenclamellás, kerekített írisszel rendelkezik, amely természetes hatású nem éles területeket nyújt a téma és a háttér tiszta elkülönülése érdekében.
A számos ergonómiai fejlesztésnek köszönhetően az új objektívek lényegesen könnyebben kezelhetők. Az új fluorit üvegelemek nem csak az össztömeget csökkentik: az objektívek elülső részét is könnyebbé teszik, hátrébb húzva a tömegközéppontot a stabilabb kezelés érdekében.
Mindkét objektíven található állványrögzítő gyűrű, mégpedig teljesen új csapágyakkal a vízszintes és függőleges tájolás közötti még zökkenőmentesebb váltáshoz. Az egyszerűbb szállítás érdekében az állványrögzítő közelebb helyezkedik el az objektívek hátsó részéhez, ami a mellékelt, egy darabból készült fényellenző megfordítását is lehetővé teszi. Továbbá az objektívekhez mellékelt monopodgyűrű megnövelt stabilitást nyújt monopoddal történő fényképezés során. Mindkét objektív azonos, 40,5 mm-es becsúsztatós foglalattal rendelkezik.
Az 500 mm-es és a 600 mm-es modellek elején most már egy fluorbevonatú védő üvegelem található. A bevonat taszítja a vizet, a port és a szennyeződéseket, továbbá a felület megsértése nélkül teszi lehetővé az üveg tisztítását. Mindez az objektívek szilárd felépítésével és az állványrögzítő gyűrűn található Kensington-foglalattal együtt biztosítja a professzionális használat viszontagságaival szembeni ellenállóságot.
Tartozékok
Az AF-S NIKKOR 600mm f/4 E FL ED VR és az AF-S NIKKOR 500mm f/4 E FL ED VR kompatibilis az AF-I/AF-S telekonverterek széles választékával, beleértve a TC-20E sorozatot is, amely f/8 rekeszértékkel kompatibilis fényképezőgépvázhoz csatlakoztatva automatikus élességállítást tesz lehetővé. Mindkét objektív kompatibilis az új (külön megvásárolható) C-PL405 körkörös polarizációs szűrővel, amelynél egy szűrőkerék segítségével a szűrő könnyebben forgatható az objektívbe történő behelyezés után.
És a Nikon bemutat két új kemény tokot. A CT-505 az 500 mm-es, a CT-608 pedig a 600 mm-os objektív védelmére szolgál. Mindkét strapabíró és mégis könnyű kemény tok behajtható fogantyúval rendelkezik az egyszerű egymásra helyezhetőség érdekében, valamint egy külön tárolóhellyel a szűrők és a telekonverterek számára.
Továbbá a 600 mm-es objektív csomagja tartalmazza az új HK-40 egy darabból készült fényellenzőt, az 500 mm-es objektív mellékelt tartozéka pedig az eddig is elérhető HK-34 egy darabból készült fényellenző. A mindkét objektívhez mellékelt további tartozékok közé tartozik a Nikon monopodgyűrű, valamint egy 40,5 mm-es becsúsztatós NC-szűrő, egy becsúsztatható első objektívsapka és az LN-2 szíj.